- Reklama -vogue

8 kroků k vytvoření nejkrásnější skalky

Zakládání skalky je jednou z nejzábavnějších a nejkreativnějších forem...

Český startup vyvinul krytý smart skleník pro domácí pěstování

Kryté domácí skleníky určené pro interiérové ​​pěstování nejsou žádnou...

Divoké květiny v zahradě: 7 nejlepších trendů, které vám přinesou radost

V poslední době se stala volná přirozená výsadba na...

Přinášíme vám 15 inspirací na vyvýšený záhony

Máte na dvoře nekvalitní půdu, málo místa nebo se...

10 nejjefektnějších rostlin, které přežijí téměř vše

Nemáte čas, hodně cestujete nebo jste pověstným vrahem rostlin,...

Americký startup vytvořil solární panely v podobě oken

Imageové, praktické, šetrné. Nejen tyto atributy mají splňovat nové solární panely, které zároveň poslouží jako okna. V případě, že se osvědčí, v budoucnu se mohou stát běžnou součástí bydlení.

O výrobu průhledných solárních panelů schopných nahradit okna se pokouší hned několik společností najednou. K dosažení tohoto cíle má ovšem momentálně nejbližší americký startup Ubiquitous Energy. Právě ten stojí za výrobou unikátního druhu solárních panelů, které jsou zároveň energii vyrábějícími okny použitelnými (nejen) v domácnostech.

Okenní systémy produkující solární energii
Klasické solární panely jsou sice účinné, ale po praktické a estetické stránce táhnou za kratší konec. To by mohly vyřešit právě solární panely od zmiňovaného startupu. Ty fungují na bázi průhledných solárních buněk, jejichž tvar a velikost lze přizpůsobit podle nároků. To umožňuje vyrobit pomocí těchto solárních buněk kompaktní solární panely sloužící jako energii produkující okenní systémy.

Vhodné do budov i dopravních prostředků
Prioritou startupu je vyrábět takové solární panely pro domácnosti, popřípadě pro kancelářské budovy. Právě tam nejlépe splní svůj nejen ekologický, ale také estetický a praktický účel. Vedení společnosti však říká, že s technologií těchto průhledných solárních buněk lze pracovat i při výrobě oken do prostředků veřejné dopravy. Za jistých okolností údajně mohou posloužit i při výrobě displejů na chytré telefony.

Jen jako doplněk k běžným solárním panelům
To, na čem musí výrobci solárních oken popracovat, je jejich energetická efektivita. Ta za klasickými solárními panely výrazně zaostává. Nainstalovaná solární okna údajně nedokážou vyprodukovat dostatek energie potřebné pro chod domácnosti. S jejich montáží se tak počítá spíše jako s doplňkem k výkonnějším solárním systémům. Samotná skla však splňují potřebné bezpečnostní i kvalitativní nároky, takže bez problémů mohou nahradit stará okna.

Startup Ubiquitous Energy má sice první testy těchto oken za sebou, ale k jejich uvedení na trh povede ještě dlouhá cesta. Výrobci přesné termíny zatím neuvádějí. Známá zatím není ani cena, ale v zákulisí se říká, že v porovnání s klasickými okny by měly být dražší zhruba o 20 %.

- Reklama -pr článekpr článek