- Reklama -vogue

Jak zvládnout na zahrádce suché léto

Letní vedra dokážou prověřit dovednost každého zahrádkáře. Víte co...

Jak si vybrat zahradní sezení

Pokud plánujete venku stolovat, vsaďte na klasický stůl s...

10 nápadů, jak využít starý žebřík

Našli jste ve sklepě nebo na půdě starý dřevěný...

Udělejte v bytě dobrý první dojem

Jak si zařídit vstup do bytu či domu, aby...

Jak udělat z grilovačky kulinářský zážitek

Lákavý pohled na čerstvé suroviny, neodolatelná vůně a pohodová...

Designér trpěl v kokpitu, tak vymyslel pohodlnou židli

Válečné nepohodlí inspirovalo Davida Rowlanda k vytvoření ergonomického sezení

Zahleďte se na židli s kódovým označením 40/4 a odhadněte, kdy vznikla. Asi málokdo by této svižné, moderní, elegantní a všestranné pomůcce k sezení hádal rovnou padesátku. Skutečně však vznikla v roce 1964 a hned se stala senzací. Prestižní výstaviště Triennale di Milano jí ještě ten rok udělilo hlavní cenu, newyorské Muzeum moderního umění MoMA ji zase zařadilo do svých stálých sbírek. V současnosti ji s mimořádným komerčním úspěchem vyrábějí dánští nábytkáři HOWE

Článek pokračuje pod video reklamou
Ve své půvabně tvarované siluetě s jednoduchými, vizuálně úspornými detaily, ale zejména s výhodnými užitnými vlastnostmi a bezprecedentní ergonomií pohodlí se židle 40/4 stala exemplárním příkladem nadčasového designu se spoustou následovníků či napodobovatelů.

Nepohodlí v kokpitu
O vzniku a motivaci židle 40/4 prozrazuje více samotný autor, americký designér David Rowland, který za druhé světové války působil jako pilot leteckých sil Spojených států. „V těch dobách byla sedadla v kokpitech našich letadel mimořádně nepohodlná. Během mnoha náročných misí – některé trvaly až dvanáct hodin – jsem si slíbil, že pokud přežiji, zasvětím svůj život tvorbě pohodlného a ergonomicky správného sezení.“

Po skončení války tedy nastoupil na svou vlastní „mírovou misi“. Po letech výzkumů, skic a prototypů nakonec dospěl k lehké, pevné a superergonomické židli, kterou dnes zná celý svět jako model 40/4.

Samozřejmě, že jen samotné válečné nepohodlí nestačí k tomu, aby člověk dokázal předestřít širší veřejnosti dokonalé designérské řešení. Rowland však k tomu měl všechny předpoklady. Ještě před válkou studoval u Lászlóa Moholy-Nagya – významného představitele funkcionalistické školy Bauhaus, který do USA emigroval). Později si vzdělání doplnil o titul z fyziky a z průmyslového návrhářství, aby se uplatnil jako plnohodnotný designér.

Jedna na druhou
V úsilí nově definovat řešení jednoho z nejzákladnějších designérských zadání – židle – rozvinul komplexní návrh se sošně vymodelovanými křivkami akurátně širokého sedadla i opěradla, s lineární podnoží, která by nabídla potřebnou stabilitu s extrémně účelnou identitou, odpovídající možnosti všestranného použití.

Židle 40/4 se stala populární volbou přizpůsobivého zařízení veřejných interiérů. Jednak pro výjimečné pohodlí sezení, jednak pro příkladnou prostorovou ekonomii. Důmyslný tvar totiž umožňuje její stohování – naskládání až 40 kusů na sebe do „komíniku“ jen čtyři stopy vysokého. Z tohoto praktického hlediska nakonec pochází i její název 40/4.

- Reklama -pr článekpr článek