- Reklama -vogue

8 kroků k vytvoření nejkrásnější skalky

Zakládání skalky je jednou z nejzábavnějších a nejkreativnějších forem...

Český startup vyvinul krytý smart skleník pro domácí pěstování

Kryté domácí skleníky určené pro interiérové ​​pěstování nejsou žádnou...

Divoké květiny v zahradě: 7 nejlepších trendů, které vám přinesou radost

V poslední době se stala volná přirozená výsadba na...

Přinášíme vám 15 inspirací na vyvýšený záhony

Máte na dvoře nekvalitní půdu, málo místa nebo se...

10 nejjefektnějších rostlin, které přežijí téměř vše

Nemáte čas, hodně cestujete nebo jste pověstným vrahem rostlin,...

Divoké květiny v zahradě: 7 nejlepších trendů, které vám přinesou radost

V poslední době se stala volná přirozená výsadba na zahradách velmi oblíbenou. Taková zahrada je velmi rozmanitá, nabízí prostor pro hry pro děti i pro kreativní nápady a vyžaduje nenáročnou údržbu. Podívejte se na rady odborníků, jak si přírodní zahradní koncept vytvořit.

 1. Organizovaný chaos
  Někteří ji mohou označit jako chaotickou, ale mnozí lidé tento styl právě z tohoto důvodu milují. Co tvoří divokou zahradu? Má tam své místo vše, co se přirozeně rozvíjí – ať už jsou to květiny, bylinky nebo volně žijící živočichové. Směrování k přirozenému způsobu výsadby potvrdily i inspirace z letošní výstavy květin RHS Chelsea Flower Show 2022 ve Velké Británii. Zahradní designéři zde ukázali, jak vytvořit zahrady, které vypadají krásně, podporují naši duševní pohodu a poskytují prostor pro řadu dalších funkcí.
 2. Klimaticky pozitivní zahrady
  Nezáleží na tom, jestli máte pozemek malý nebo velký. Může se to zdát bezvýznamné, ale všechny pozitivní věci, které děláme ve svém životním prostoru, mohou být cenným přínosem pro širší prostředí. Dokonce i malá balkonová zahrada může mít vliv, pokud je to kompaktní místo plné nápadů k začlenění rostlin, které poskytují potravu ptákům.
 3. Luční květiny, bylinky i keře
  Pro divokou zahradu je typická široká paleta barev a květin. Pampelišky, černý bez, sedmikrásky nebo třezalka tečkovaná – v této zahradě lze pěstovat všechny tyto rostliny. V závislosti na půdních a světelných podmínkách ve vaší zahradě si můžete pořídit speciální kombinace lučních květin, které změní vaši zahradu na barevné pole. Při výběru kombinace květin se můžete sami rozhodnout, kolik trávy bude mezi nimi růst. Semena, která již obsahují divoké byliny, jsou zárukou obzvláště různorodé zahrady. Klidně si adoptujte různé „plevele“, pokud se vám líbí a daří se jim na vaší půdě. Pokud toužíte po růžích, zasaďte si šípkový keř (Rosa rubiginosa), který bude v teplých letních dnech vydávat krásnou vůni.
 4. Zapomeňte na záhony
  Při výsevu divoké květinové louky se vaší kreativitě meze nekladou. Díky ní zcela skoncujete s úhledně uspořádanými květinovými záhony, protože v tom právě spočívá kouzlo přírodní divoké květinové zahrady – rostliny mohou růst, jak se jim zlíbí. Přes louku si můžete vybudovat malé cestičky nebo místa k relaxaci, můžete si vytvořit své vlastní individuální zahradní prostředí, ve kterém si budete užívat letních měsíců.

Nejlepším obdobím pro výsev květinové louky jsou měsíce od března do května. Před výsevem divoké květinové louky musíte nejprve důkladně prokypřit půdu, rozbít větší hroudy hlíny, poté půdu vyrovnat. Můžete použít semena luční květinové směsi nebo i sazenice, než trochu vyrostou, raději po nich nešlapejte.

 1. Místa pro relax a hry
  Mnozí z nás chtějí trávit více času na zahradě, proto má smysl vytvořit prostor, kde můžeme vnitřní aktivity přesouvat ven. V zahradě Out of the Shadows s bazénem, ​​tyčemi na lezení, prostorem pro jógu a k sezení je vystaveno mnoho nápadů. Chcete-li dostat děti ven, jistě je potěší prvky, jako balvany, vyřezávaná sedadla nebo balanční stezka. Nebo si můžete postavit ekologickou zahradní chatku, jako je ta na obrázku.
 2. Nenáročné zahrádkářství
  Pryč jsou časy, kdy se rostliny pěstovaly nekonečným zaléváním nebo postřikováním pesticidy. Dnes odborníci podporují zahrádkáře, aby si vybrali rostliny, kterým se bude dařit v konkrétních podmínkách bez přílišného úsilí. Výhodou je, že luční květiny často preferují suché půdy chudé na živiny a slunečná místa. Některé divoké rostliny snesou i průmyslové lokality s potenciální kontaminací, dokonce dokáží obnovit znečištěné městské půdy a absorbují CO2 ze vzduchu, zatímco dlouho kvetoucí keře a trvalky nenáročné na údržbu poskytují nektar a prostředí pro opylovače. Na výstavě v Chelsea letos přinesli designéři spoustu inspirace pro obyvatele měst, jak vnést přírodu do městského prostředí.
 3. Divoké a chutné
  Mnozí zahrádkáři nadávají na plevele, ale divoké byliny mohou být také chutné a výživné. Sedmikrásky, černý bez, kopřiva, šťavel a mnoho dalších lze použít v kuchyni mnoha způsoby, ať už do salátů, polévek, jako pesto nebo jednoduše jako koření. Tyto rostliny s minimálními nároky jsou často velmi schopny přežít v oblastech, kde by jiné zahradní rostliny bojovaly. Díky vysokému obsahu minerálů jsou divoké byliny prospěšné také pro vaše zdraví. Pokud tyto divoké byliny z vaší zahrady zmizely, pak je na začátku září ideální období pro výsev trvalek, jako divoký česnek, máta, dvouletý fenykl či kmín. Určitě se potěšíte i lesním jahodám, malinám a borůvkám, které budou lahodnou pochoutkou pro všechny.
- Reklama -pr článekpr článek