- Reklama -vogue

Jak zvládnout na zahrádce suché léto

Letní vedra dokážou prověřit dovednost každého zahrádkáře. Víte co...

Jak si vybrat zahradní sezení

Pokud plánujete venku stolovat, vsaďte na klasický stůl s...

10 nápadů, jak využít starý žebřík

Našli jste ve sklepě nebo na půdě starý dřevěný...

Udělejte v bytě dobrý první dojem

Jak si zařídit vstup do bytu či domu, aby...

Jak udělat z grilovačky kulinářský zážitek

Lákavý pohled na čerstvé suroviny, neodolatelná vůně a pohodová...

Ne tak docela dřevěné dřevo

Imitace přírodního materiálu vypadají díky digitálním technologiím velmi autenticky

Dřevo je jeden ze základních stavebních materiálů a perfektně se s ním pracuje také v interiéru. Například dřevěná podlaha nebo nábytek z masivu přinesou do domova kousek přírody, prostor změkčí a dodají mu teplo.

Pokud jste spíše fanoušky kovu či betonu, dřevu se zřejmě zcela nevyhnete, protože is těmito materiály jde výborně dohromady. Milovníci dřeva zase mohou narazit na situace, kdy by chtěli použít dřevo nebo dřevěný dekor, ale z praktického hlediska musí sáhnout po jiném materiálu. Například na místech, kde se chcete vyhnout změnám. Dřevo totiž nezapře přírodu, žije si vlastním životem i po „smrti“ a ještě dlouho pracuje. Nebo na místech jako je koupelna nebo záchod, kam se z hygienických důvodů i snadnější údržby hodí spíše dlažba.

Bez kompromisů
Ani v takových situacích se nemusíte dřeva vzdát. Bude to však vyžadovat jeden malý ústupek, který díky technologickému postupu a inovacím stále méně bolí. Upustit od originálu a sáhnout po imitaci. Dnes už se dají sehnat takové napodobeniny dřeva, které na první ani další pohled nerozeznáte od skutečného. Digitální technologie umožňují věrné sesnímání povrchu přírodního materiálu is jeho chybami a nedokonavostmi, díky čemuž vznikají autentické imitace. A to se týká i struktury. Například keramická dlažba umí být k nerozeznání od dřevěné podlahy na pohled i dotek, protože věrně zkopíruje i rýhy a nerovnosti.

Faux bois
Imitování dřeva má kořeny ve Francii v období renesance, kdy se umělci snažili oklamat oko technikami pro vytvoření optické iluze 3D. Za pomoci železa a betonu modelovaly objekty, které vypadaly jakoby byly ze dřeva. Šlo například o nábytek do zahrad a parků, ale tato technika se používala také na fasádách domů. Pro napodobování dřeva na jiných materiálech se proto zaužíval francouzský název faux bois (falešné dřevo). Technologie posunuly tuto techniku mílovými kroky dopředu a imitování dřeva je v současnosti velmi autentické a oblíbené také na různých interiérových doplňcích a textilu.

Například si doma můžete vytvořit les díky tapetám s imitací stromů, nebo sáhněte po polštářích s vyobrazenými naštípanými dřevěnými polínky. Na stůl si natřete dřevěný ubrus, sedněte si na taburetky, které vypadají jako dřevěný špalek nebo si posviťte dřevěnou lampou.

Do dřeva se můžete také odět. Slovenská textilní designérka a módní návrhářka Michaela Bednárová vytvořila kolekci oděvů a doplňků inspirovaných slovenskými lesy.

- Reklama -pr článekpr článek