- Reklama -vogue

8 kroků k vytvoření nejkrásnější skalky

Zakládání skalky je jednou z nejzábavnějších a nejkreativnějších forem...

Český startup vyvinul krytý smart skleník pro domácí pěstování

Kryté domácí skleníky určené pro interiérové ​​pěstování nejsou žádnou...

Divoké květiny v zahradě: 7 nejlepších trendů, které vám přinesou radost

V poslední době se stala volná přirozená výsadba na...

Přinášíme vám 15 inspirací na vyvýšený záhony

Máte na dvoře nekvalitní půdu, málo místa nebo se...

10 nejjefektnějších rostlin, které přežijí téměř vše

Nemáte čas, hodně cestujete nebo jste pověstným vrahem rostlin,...

Slow living – nový ekologický styl bydlení brzy ovládne naše příbytky

I když se výraz „Slow living“ dnes zmiňuje často, mnoho lidí zcela nechápe, v čem jeho podstata spočívá. Neznamená to, že musíme začít dělat všechno pomalu, ale spíše si uvědomit, kdy je čas dělat věci rychle a kdy zpomalit a udělat je pořádně a „nastálo“. S tímto životním stylem souvisí také to, jak si vytvoříme své bydlení a okolí. Poradíme vám, jak začít.

Trend Slow living je přirozenou reakcí na uspěchaný život, kterým moderní civilizace dnes žije a mnohým doslova škodí. Filozofii „zpomalení“ nelze shrnout třemi větami, zahrnuje změnu způsobu myšlení ve všech oblastech našeho života. Její součástí je i Slow fashion a Slow design, které dnes prezentují mnozí aktivisté, ale také zodpovědné firmy a společnosti. Soustřeďují se na kvalitní a eticky vyrobené produkty, které vydrží více než jednu sezónu a zároveň jejich výroba a distribuce minimalizuje škodlivý dopad na naše životní prostředí a také tak přispívá k boji proti klimatickým změnám. Podle principů Slow designu lze nejen nakupovat oblečení, ale také vybírat zařízení do interiéru či materiály pro stavbu domu a rekonstrukci bytu. Důležité je rozhodnutí, že chcete pomoci své planetě, svému regionu a začít od svého příbytku, který může mít minimální uhlíkovou stopu a tedy co nejmenší dopad na naše životní prostředí. Pokud budete postupovat podle těchto kroků, váš život se stane příjemnějším a přispějete svým malým dílem k celosvětovému hnutí za zmírňování klimatických změn.

 1. Nekupujte nepotřebné věci
  Všichni velmi dobře víme, kolik věcí si koupíme jen proto, že jsou v akci, zalíbí se nám v reklamě, má jejich kolega, nebo jen tak pro jistotu do zásoby. Právě levné bytové zařízení, pomůcky či doplňky nám pak zabírají prostor a často nakonec skončí v komunálním odpadu. Dobře se zamyslete, bez kterých byste se obešli a to i ve chvíli, kdy máte nutkání koupit další neodolatelné zboží. Pokud se chcete zbavit „přebytků“, můžete je dát do tříděného odpadu, nebo ještě lépe – někomu, kdo je opravdu potřebuje. Vám možná leží odšťavňovač v komoře, ale vaše sestřenice jej bude denně používat. Slow living však není o tom, zbavit se všech věcí, spíše najít si čas, abyste si ty oblíbené užili.
 2. Nakupujte trvanlivé zařízení
  Velké obchodní řetězce dnes nabízejí široký sortiment nábytku z různých materiálů a v rozmanitém designu za nízké ceny. Jejich užívání však nebývá dlouhodobou záležitostí. Můžete si říci, že lze reklamovat nebo můžete koupit nový kus za stejně nízkou cenu. Tím ovšem dáte do oběhu další odpad a starosti se zařizováním máte v krátké době opět na krku. Pokud už toho máte dost, určitě oceníte trvanlivý nábytek, který dostanete v maloobchodní prodejně nebo vám jej vyrobí truhlář na zakázku. U takových produktů můžete mít jistotu, že jsou vyrobeny precizně az materiálu, který si sami vyberete. Odrazuje-li vás vyšší cena, spočítejte si, kolik stojí poctivý stůl z masivního dřeva, který vydrží 15 – 20 let a kolik zaplatíte za tu dobu za stoly, které se snadno poškodí. Pro slow living je důležité nejen říci „ne“ věcem, které nejsou nezbytné, ale také říci „ano“ věcem, které jsou nezbytné.
 3. Používejte ekologické materiály od odpovědných výrobců
  Zájem o přírodní materiály roste již delší dobu, nyní k nim však přibývají i náhrady jednorázových plastů a stavební materiály, které neprodukují emise při užívání, ale také při výrobě či dopravě. Je samozřejmě snazší nakupovat jen podle toho, co se vám zlíbí, pokud vám však záleží na vašem zdraví a stavu našeho okolí i planety, je třeba se podrobněji informovat o zdroji surovin, způsobu výroby i dopravy produktů. U výrobků ze dřeva, skla a oceli máte jistotu, že vám budou sloužit dlouho a po skončení životnosti lze snadno recyklovat. Nezabijte však dřevěnou komodu tím, že ji natřete syntetickým neprodyšným nátěrem. Při výběru stavebních materiálů je to složitější, měli byste se vyhýbat těm, co uvolňují škodlivé těkavé látky nebo jsou vyrobeny z ropných produktů. Vyhněte se například syntetické tepelné izolaci a upřednostněte raději ekologickou minerální vlnu. Vyrábí se z recyklovaného skla nebo čediče, je nehořlavá a navíc je dobrým zvukovým izolantem. Na slovenském trhu již dnes najdete i sortiment obalů na potraviny, které jsou recyklovatelné nebo kompostovatelné, je třeba si to jen prověřit. Dnes se už navíc někteří prodejci vracejí k tomu, co fungovalo mnoho staletí, a to k prodeji do vlastních omyvatelných nádob či obalů. Při dnešním trendu zájmu o výrobky šetrné k životnímu prostředí však někteří výrobci své produkty lakují „zezeleno“ i když to neodpovídá skutečnosti. Jistotu, že výrobek je opravdu vyroben z ekologicky šetrných, přírodních či recyklovaných materiálů, máte v současnosti především ve specializovaných obchodech. Ty totiž přesně vědí, jaké výrobky odebírají, své dodavatele mají prověřené a obvykle k produktům uvádějí relevantní informace.
 1. Šetřete energii nejen doma
  Z hlediska úspory energií nejlépe vyhovují myšlenkám slow living energeticky pasivní domy, které jsou již běžné i na Slovensku. Vytváří zdravé prostředí pomocí rekuperačních větracích systémů, snižují spotřebu energie na minimum díky důkladné izolaci, dennímu osvětlení a regulaci teploty a jsou téměř nezávislé na fosilních palivech. Aby byl pasivní dům zcela „slow“, je třeba si dát jen pozor při výběru materiálů. Dnes však není problém nahradit syntetické nátěry ekologickými, pěnové izolace minerální vlnou a zajistit si co nejvíce materiálů od lokálních výrobců. Výběrem produktů vyrobených na Slovensku se ušetří emise CO2, které by se uvolnily při dopravě ze vzdálenějších zemí. Šetřit energii podobným způsobem lze však i v obytném domě nebo při rekonstrukci staršího domu. Vždy je třeba mít na mysli, že ušetřená energie a emise pomáhá nejen vám, ale i celému regionu.
 2. Nemyslete jen na svůj region
  Zabránit práci dětí i dospělých v nelidských podmínkách, dehonestujícím mzdám či testování na zvířatech můžete vy jako zákazník jediným způsobem – svým nákupním chováním. Můžete se tedy rozhodnout, zda si koupíte produkt pochybného původu, nebo raději od zodpovědného výrobce. Dnes je již na trhu mnoho prodejců, kteří dokáží věrohodně podložit zemi původu svých výrobků a mnozí navíc účinným způsobem pomáhají komunitám ve třetích zemích. Najděte si čas a popátrejte, které jsou ve vašem okolí. A opět nás to vrací k lokálním výrobcům, u kterých si to umíte prověřit nejsnáze.
- Reklama -pr článekpr článek