- Reklama -vogue

Jak zvládnout na zahrádce suché léto

Letní vedra dokážou prověřit dovednost každého zahrádkáře. Víte co...

Jak si vybrat zahradní sezení

Pokud plánujete venku stolovat, vsaďte na klasický stůl s...

10 nápadů, jak využít starý žebřík

Našli jste ve sklepě nebo na půdě starý dřevěný...

Udělejte v bytě dobrý první dojem

Jak si zařídit vstup do bytu či domu, aby...

Jak udělat z grilovačky kulinářský zážitek

Lákavý pohled na čerstvé suroviny, neodolatelná vůně a pohodová...

Vyrobte si adventní věnec

Jaké barvy a materiály letos letí a co k tomu budete potřebovat

V neděli začíná období adventu ak němu neodmyslitelně patří věnec se čtyřmi svíčkami, které se postupně zapalují každou neděli až do Štědrého dne. Přestože toto období slaví zejména křesťané, kteří se připravují na svátek narození Ježíše Krista, ozdobným věncem si může zkrášlit interiér a navodit sváteční atmosféru kdokoli. Troufáte-li si vyrobit věnec sami, poradíme vám, jaké barvy a materiály letos letí.

Příroda v centru pozornosti
Dnes už se adventní věnce vyrábějí z různých umělých či netradičních materiálů. Ale aby nebyly jen okrasné, ale také funkční a vykouzlily v domácnosti i příjemnou vánoční atmosféru, je nejlepší použít živou chvojí. Na provonění můžete do věnce zakomponovat i dary přírody, například čerstvé koblihy z jehličnatých stromů, různé halouzky, šípky, ale i exotické koření jako paličky skořice, badyán, hřebíček, muškátový ořech či vysušené pomeranče a jablíčka. Pokud si je nasbíráte sami, můžete i výrazně ušetřit.

Pokud budete věnec ladit v takovém přírodním duchu, můžete jej zkombinovat například se slaměnými nebo dřevěnými vánočními ozdobami, stuhami ze zřebného plátna nebo jutovými stuhami, doplňky z filcu, vlny či slámy. Tyto přírodní materiály a stejně tak barvy přírody jsou i tuto sezónu velmi módní. Můžete použít od hnědé, přes skořicovou, medovou až po bordó. Vánočními evergríny zůstávají červená, tmavě zelená a bílá. Těmito barvami nic nezkazíte, zvláště pokud si chcete vytvořit trvanlivější ozdobu na více sezón.

Chcete-li slavnostnější a extravagantnější věnec, sáhněte po třpytivých barvách a ozdobách. Zlatá a stříbrná jsou barevné stálice Vánoc, ale tuto sezónu je „in“ měděná. A to v matných i metalických odstínech. Do věnce můžete například zakomponovat vánoční koule nebo svíčky v těchto barvách, případně použít metalické nitky k vytvoření jakési pavučiny kolem věnce.

Nezbytné pomůcky
Pokud se sami pustíte do výroby adventního věnce, v prodejnách pro kutily, uměleckých potřebách či květinářstvích seženete spoustu užitečných polotovarů, komponentů a nástrojů. Nezapomeňte na „stavební“ základ věnce, na který budete jednotlivé věci připevňovat ať už drátem nebo lepicí gelovou pistolí. Koupit lze polystyrenový, slaměný základ ve tvaru kulatého věnce nebo můžete použít zelenou aranžérskou hmotu. Ta se dá namočit do vody a udrží například chvojí déle zelenou a čerstvou. Výbornou alternativou je však sláma, která působí přirozeně.

Potřebovat budete ještě zelený ohebný drát, kterým upevníte jehličnaté halouzky k základu věnce. Nezapomeňte si pořídit i pevnější rovné dráty pro upevnění svíček. Než drát zapíchnete do svíčky, nahřejte si jej. Půjde vám to snazší. Drát pak zkraťte na potřebnou délku a zapíchněte do základu věnce s chvojím. Jednotlivé ozdoby se vám budou nejjednodušeji připevňovat gelovou pistolí, kterou seženete v každém hobby marketu.

Při tvoření dbejte také na bezpečnost. Svíčky by měly být dostatečně vysoké a pevné, aby měly potřebný odstup od jehličí a ozdob. Nechcete přece způsobit požár. Volte také raději kvalitní přírodní svíčky, aby vás z prearomatizovaných umělin nerozbolela hlava.

- Reklama -pr článekpr článek