- Reklama -vogue

Jak zvládnout na zahrádce suché léto

Letní vedra dokážou prověřit dovednost každého zahrádkáře. Víte co...

Jak si vybrat zahradní sezení

Pokud plánujete venku stolovat, vsaďte na klasický stůl s...

10 nápadů, jak využít starý žebřík

Našli jste ve sklepě nebo na půdě starý dřevěný...

Udělejte v bytě dobrý první dojem

Jak si zařídit vstup do bytu či domu, aby...

Jak udělat z grilovačky kulinářský zážitek

Lákavý pohled na čerstvé suroviny, neodolatelná vůně a pohodová...

Živý stromek je srdcem Vánoc

Jaký je rozdíl mezi smrkem, jedličkou a borovicí a kdy je nejlepší čas na jejich koupi? Poradíme vám, jak si vybrat živý vánoční stromek.

Svěží zeleň jehličí, jagající noblesa ozdob a vůně lesa šířící se místností. Bez stromku si vánoční svátky snad nelze ani představit. Je potěchou pro oči, nositelem nálady a symbolem, který vnáší do domácnosti živý ruch. Pokud však přijde správný čas, vše zmlkne a klid opantá celou domácnost.

Ať se umělé stromky jakkoli blíží vzhledem ke svému vzoru, živý stromek má přece jen své nenapodobitelné kouzlo. Vše začíná výběrem nejkrásnějšího z nich v mrazivém dni před obchodem, pokračuje nemotornou přepravou domů, rozbalováním, opilováním, upevněním do stojanu a finále přichází ve chvíli, kdy se na něm ustálí rozkmitané ozdoby a celou tu nádheru završí třpytivý lesk světýlek.

Bez koberce zamazaného od pryskyřice a ustřižených větviček, které zůstávají ležet na zemi, dokud z nich šikovné ruce uvijí věnec, to prostě nejde.

Z lesa do města
Trvá to přibližně sedm let, než ze semínka pečlivě vytaženého ze zralé koblihy naroste statný vánoční stromek. Farmáři, kterým učarilo více pěstování dřevin než obilí či zeleniny, každoročně čekají na sezónu, aby se jejich snaha zúročila.

Stromečky, které tvořily fungující součást zdravého ekosystému, putují do domácností, aby uvolnily místo další výsadbě. A při nich se přihodí část z těch, které lesníci vypílili při proříznutí husté mladiny, aby uvolnili místo k růstu nejmocnějších. Je to koloběh s nejlepším záměrem a posláním, bez ruinování půdy a drobných živočichů, jako je tomu u jednoletých plodin.

Sezóna vánočních stromků se odehrává živě, mimo virtuální svět internetu. Marně byste hledali prodejce, který rozesílá stromky z virtuálního katalogu spediční firmou. Ten vyvolený je třeba vybrat přímo na místě. Uznanlivě hodnotit jeho tvar, velikost a způsob, jakým ho příroda vybavila do života. I když normy stanovují, jak má stromeček první, druhé a třetí třídy vypadat, přesa jen chceme ten, který nám padne do oka.

Dobře vypadající stromek musí mít svěží, lesklé jehličí, živou barvu a pevný obrost na větvích a musí působit stejně poutavě, jako by byl na pařezu přímo v lese. Zatímco v chladné zimě o kvalitu není nouze, teplé počasí, jaké jsme zažili loni, může kvalitu stromků poněkud poznačit.

Všichni hledáme stromky symetrické, silné a husté. Pravda je však taková, že je často musíme v malých bytech přizpůsobit tak, aby se utáhli ke zdi. Právě zde může nerovnoměrný obrost větvemi padnout vhod. A spolu s ním i zajímavá cena.

Na kalendář při koupi nehleďte
Nezáleží, jestli se rozhodnete pro koupi hned po Mikuláši, kdy se sezóna stromků u většiny prodejců začíná, nebo si nákup necháte na poslední den. Všechny stromky byly vypíleny ve stejnou dobu a musely podstoupit přepravu a skladování až do chvíle prodeje.

Zda stromek umístíte na stinné místo ve dvoře, chráněný severní balkon, nebo ponecháte skladování na prodejci, je pouze na vás. Včasná koupě většinou nabízí pestrost výběru, pozdní může s sebou přinést slevu a nulové nároky na skladování. Každý stromek by však měl dostat šanci, aby místo sběrného dvora dělal radost v některé z domácností.

Při skladování jsou nepřáteli slunce, vítr a holomráz. Stromečku je nejlépe pod sněhovou peřinou, mimo dosah slunečních paprsků. Pokud však sněhová nadílka chybí, pomůže i občasné kropení či zapíchnutí do provlhčené rašeliny a obalení netkanou textilií. To však obvykle není nutné, ledaže byste chtěli Vánoce potáhnout až za hranici večeře tříkrálového.

Smrk, jedlička nebo borovice?
Smrky jsou naší domácí dřevinou a svou štíhlostí a měkkým, i když pichlavým jehličím zjednodušují zdobení. V severních regionech je typickou vánoční dřevinou. Z přeřízek je nabízí Státní lesy, v prodeji jsou však také farmářské výpěstky. Dávají vyniknout ozdobám, mají však opadavé jehličí, které vydrží v přetopené místnosti akorát tak do konce Vánoc. Vedle našeho domácího smrku obyčejného můžete v nabídce prodejců narazit i na hustší a kompaktnější smrk pichlavý s namodralou barvou jehličí nebo na mnohem štíhlejší smrk omorikový.

Cenami se příliš neliší, počítat můžete s 8 až 17 eury v závislosti na výši a kvalitě.

Borovice provoní svou pryskyřicí i tu největší domácnost a co se vůně týče, nemá žádného konkurenta. Mnozí ji však mají v oblibě i pro její mohutný, majestátní vzhled. Krčí se k zemi, větve roztahuje do stran a zdobí je dlouhými pichlavými jehlicemi. I proto vyžadují mnohé ozdoby delší šňůrky na věšení nebo kovové háčky. Borovice lesní působí jemnou noblesou, borovice černá s extrémně dlouhým jehličím znásobuje mocný, majestátní vzhled. A to nejen po nastrojení ve stojanu, ale i během přepravy, protože ji nelze síťkou stáhnout do tak úzkého kužele jako ostatní jehličnany.

Cena je téměř k nerozeznání od smrku, kdysi zdobila každou domácnost na horním Ponitří.

Jedličky jsou typickou dřevinou z lesnických farem a často k nám cestují až ze Skandinávie. Laik obvykle nerozlišuje mezi jedlí bílou, balzámovou, nordmannovou a arizonskou, povšimne si obvykle pouze srienistou, která má odlišnou barvu jehličí. Jedle jsou léta považována za luxusní vánoční dřevinu a jinak to nebylo ani u nás, kde si tuto pozici vybojovala právě jedle bílá. Snad i proto, že jehličí jedlí nepíchá a do svého bezprostředního okolí šíří příjemnou vůni. Jde o stromky jemné, které pro krásu není třeba zasypat spoustou výrazných ozdob.

Cena je ovšem o poznání vyšší a pohybuje se v rozsahu od 15 do 35 eur. Obvykle jsou v nabídce pouze pečlivě vybírané kusy, za které si prodejci nechají štědře zaplatit.
Šiška jako dekorace

Ať se rozhodnete pro kteroukoli z dřevin, neznamená to, že jste si zvolili horší nebo lepší. Každá z nich má své kouzlo a nenapodobitelnou atmosféru. Zatímco jedni z nás se vracejí při pohledu na smrk do dětství, jiní se držíme rodinné tradice s borovicí nebo jedlí.

A pokud jsme u stromků a vánoční výzdoby, určitě by v žádné domácnosti neměly chybět dekorace z koblih. Není nutné, abyste po ně vyrazili na procházku do lesa, i když pod zimní peřinou má překrásnou atmosféru. Lesosemenářské podniky je prodávají vytříděné a důkladně prosušené poté, co z nich získaly osivo na školkování stromků.

- Reklama -pr článekpr článek